Kupujesz wprost od polskiego producenta

Łazienka w stylu loft: pomysły, wskazówki i inspiracje

Loftowy styl w aranżacji mieszkań w ostatnim czasie staje się coraz popularniejszy. Niektórzy urządzają wszystkie pomieszczenia w tym stylu, inni decydują się tylko na jedno wnętrze lub kilka elementów wyposażenia. Zainteresowanie industrialem nie powinno dziwić, gdyż jest to styl wysoce użytkowy i funkcjonalny, a jednocześnie piękny w swojej prostocie i surowości. I choć mogłoby się wydawać, że ten trend jest obecny w aranżacji wnętrz dopiero od kilku lat, jego korzenie sięgają do lat 50. XX wieku w USA. W tym czasie środowisko artystyczne zaczęło przerabiać opuszczone fabryki i hale magazynowe na swoje mieszkania lub pracownie. Współcześnie wnętrza o charakterze przemysłowym można urządzić praktycznie w każdych warunkach – wystarczy dobry pomysł i odpowiednio dobrane wyposażenie! Zastanawiasz się jak powinna wyglądać łazienka w stylu loft? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i zaaranżuj wymarzone wnętrze!

Wyznaczniki stylu loftowego

Zacznijmy od podstaw. Jakie cechy charakterystyczne są charakterystyczne dla aranżacji w stylu industrialnym? Po pierwsze: duża, otwarta przestrzeń. Ze względu na to, iż loft wywodzi się ze starych fabrycznych hal, wnętrza powinny być jak najbardziej przestronne. Dlatego ściany działowe ogranicza się do niezbędnego minimum, a poszczególne strefy mieszkalne wyodrębnia się za pomocą np. regałów, dywanów lub oświetlenia. Kolejnym z jego wyznaczników są duże okna, wpuszczające znaczną ilość naturalnego światła. Oryginalnie miały zapewniać pracownikom dostęp do światła dziennego i dobrą widoczność przez jak najdłuższy czas pracy. Obecnie sprawiają, że mieszkania urządzone w poprzemysłowych wnętrzach, pomimo surowego wystroju, zyskują na lekkości. Taką samą funkcję spełniają również wysokie sufity – powiększają przestrzeń mieszkania w wertykalnym kierunku.

Jak powinna wyglądać kolorystyka w loftowej aranżacji? Paleta barw, jaką operuje styl przemysłowy to głównie czerń i biel oraz cała paleta szarości. Industrial wykorzystuje także ceglastą czerwień oraz miedź. Jak widzisz, paleta kolorów jest dość ograniczona, ale daje świetnie możliwości aranżacyjne. Co więcej, są to barwy, które możesz swobodnie ze sobą zestawiać, a zawsze będą wyglądały dobrze! Jeżeli podoba ci się loftowa stylistyka, ale lubisz żywe barwy, możesz wprowadzić wyraziste akcenty kolorystyczne, które przełamią dominującą szarość.

Geometryczna wanna wolnostojąca
Geometryczna wanna wolnostojąca

Przejdźmy teraz do materiałów. Oryginalnie, loft opiera się na stali, drewnie i betonie. Bardzo często wykorzystywana jest również czerwona cegła, stanowiąca budulec fabrycznych ścian. W industrialnych aranżacjach często pojawia się również miedź. Kolejną cechą kojarzącą się z fabrycznymi wnętrzami są odsłonięte instalacje, okablowania i rury. Przemysłowy charakter podkreślają także widoczne belki stropowe oraz słupy konstrukcyjne.

Oczywiście, wyżej wymienione cechy to jedynie wskazówki co do tego, jak powinna wyglądać aranżacja loftowego wnętrza. Przecież nie wszystkim amatorom tego stylu udaje się odnaleźć lokum w starej fabryce lub magazynie!

Industrialna łazienka – podstawy

Podstawy wystroju wnętrz w stylu industrialnym za nami. Jak więc te zasady wprowadzić do łazienki? To nic trudnego! Obecnie istnieje naprawdę wiele sposobów na to, aby nawet do niewielkiej łazienki w bloku wnieść przemysłową stylistykę. Najważniejszy jest dobór odpowiednich materiałów. Wybierz płytki imitujące nieotynkowane, nagie ściany i prostą, geometryczną ceramikę. Nie stawiaj w łazience ścianek działowych, lecz postaw na przeszklenia. Wybierz lampy wyglądające jak techniczne oświetlenie warsztatów oraz dodatki w prostych geometrycznych kształtach. Łazienka w stylu loft to Twoje marzenie? Sprawdź jak krok po kroku ją urządzić!

Płytki

Zacznijmy od początku, czyli od płytek łazienkowych. Jeżeli urządzamy loftową łazienkę, warto wybrać kafelki imitujące beton lub płyty wykonane z betonu architektonicznego Koniecznie zwróć uwagę na to, czy płyty zostały uprzednio zaimpregnowane tak, aby materiał nie chłonął wilgoci z otoczenia. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli płytek betonowych,dostępnych w szerokiej palecie barw: od delikatnej aż do ciemnej szarości. Kolor najlepiej wybrać, kierując się prostą zasadą: jasne odcienie lepiej wybierać do małej łazienki. W przypadku dużej powierzchni możemy pozwolić sobie na większą dowolność. Szare, betonowe płytki możemy położyć zarówno na ścianach, jak i na podłodze.

Dobrym pomysłem na przełamanie monochromatycznej aranżacji jest urozmaicenie pokrycia ścian płytkami imitującymi drewno. Możesz umieścić je w kabinie prysznicowej lub nad umywalką. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą nieco złagodzić surowość betonowych płytek, jednocześnie pozostając w loftowym klimacie. Materiały nawiązujące do natury to zawsze dobry pomysł na ocieplenie wnętrza!

Jednym z materiałów, który najbardziej kojarzy się z industrialnymi wnętrzami, jest czerwona cegła. Jeżeli jesteś szczęśliwcem, który posiada ściany wykonane z tego materiału, wystarczy je odsłonić – loftowa aranżacja gwarantowana! Jednakże możesz także wybrać płytki o tym wzorze. W przypadku małych łazienek doskonałym wyjściem jest zastosowanie cegły białej lub jasnoszarej. Dzięki temu optycznie powiększysz łazienkę, jednocześnie wciąż nawiązując do industrialnej estetyki. Tak jak w przypadku płytek drewnopodobnych, cegłę także warto umieścić w jednym, strategicznym punkcie łazienki. Urozmaici to aranżację, jednocześnie jej nie przeciążając.

Ściana z czerwonej cegły w łazience
Ściana z czerwonej cegły w łazience

Armatura i ceramika

Wybierając elementy wyposażenia, należy kierować się przede wszystkim metrażem pomieszczenia. W dużych łazienkach świetnie sprawdzi się niezbudowana wanna wolnostojąca o prostym, geometrycznym kształcie. W mniejszych pomieszczeniach najlepiej zdecydować się na prosty prysznic typu walk-in, pozbawiony brodzika oraz drzwiczek. Najlepiej oddzielić go przeszkloną ścianką, aby w jak największym stopniu zachować przestronność łazienki. Prawdziwych miłośników warsztatowej estetyki może zainteresować także umywalka, wykonana ze szczotkowanej stali lub miedzi. Będzie świetnie wyglądać na tle czerwonych cegieł!

Dla osób, które nie boją się śmiałych rozwiązań, możemy polecić ceramikę łazienkową w nietypowym kolorze: czarnym lub grafitowym. Jeżeli ten pomysł uznajesz za nieco zbyt ekstrawagancki lub mało praktyczny, zdecyduj się na czarną lub miedzianą armaturę! Doda to łazience oryginalnego charakteru, jednocześnie nie dominując zanadto całego wystroju wnętrza. Bateria prysznicowa lub kran przy umywalce w kolorze czarnym jest rozwiązaniem bardzo nowoczesnym. Miedź jest nieco bardziej retro, ale świetnie nawiązuje do warsztatowej estetyki.

Czarna ceramika w łazience
Czarna ceramika w łazience

Oświetlenie

Kolejną kwestią do rozważenia, gdy urządzamy łazienkę, jest odpowiednio rozplanowane oświetlenie. Najbardziej pasujące do loftowego wnętrza będą lampy w stylu technicznym, swoim designem nawiązujące do fabryk. Charakteryzują się długim podwieszeniem oraz metalowymi oprawami, zazwyczaj o czarnym wykończeniu. W loftowych aranżacjach często spotyka się także nagie żarówki w stylu retro. W dużych łazienkach doskonale będą komponować się tzw. lampy podwieszane, które składają się z kilku żarówek na długich kablach. Nie tylko ciekawie się prezentują, ale także pozwalają na umieszczenie punktów świetlnych dokładnie tam, gdzie tego potrzebujemy.
W łazience należy też zadbać o praktyczne oświetlenie punktowe. Zazwyczaj montuje się je przy lustrze, aby ułatwić sobie codzienną pielęgnację. W pomieszczeniach o charakterze modernistycznym najlepiej będą pasować reflektory w oprawie pasującej do oświetlenia sufitowego. Co więcej, możesz zdecydować się na wybór koloru zarówno opraw lamp, jak i armatury w jednej barwie, aby zapewnić w łazience harmonię i spójność aranżacji.

Łazienka w stylu Loft
Łazienka w stylu Loft wg koncepcji Solido - Projekty Wnętrz

Łazienka w stylu loft – dodatki

Wiemy już, jak powinny wyglądać płytki, jaką armaturę i ceramikę dobrać oraz jaki typ oświetlenia zawiesić w loftowej łazience. Brakuje nam jednak kilku bardzo istotnych elementów wykończeniowych! Po pierwsze, w każdej łazience niezbędne jest lustro. Najlepiej wybierać modele o prostych, geometrycznych kształtach: okręgu, kwadratu lub heksagonu. Lustro może być z ramą, o ile ta jest prosta i niezdobiona.

Kolejnym elementem, bez którego nie może obejść się nawet najmniejsza łazienka, są wieszaki na ręczniki. W tym przypadku także należy wybierać jak najprostsze, geometryczne modele. Dobrym, zyskującym na popularności pomysłem są stojaki na ręczniki w formie pojedynczej, podwójnej lub potrójnej ramy. Jeżeli nie masz wystarczająco dużo miejsca, warto taki wieszak wybrać w wersji sufitowej. Pozwoli to wykorzystać nie tylko przestrzeń na podłodze, ale także ponad nią.

Stojący wieszak na ręczniki
Stojący wieszak na ręczniki

W łazience niezbędne jest także miejsce na przechowywanie. W nowoczesnych aranżacjach najlepiej wybierać jak najprostsze meble. Aby trzymać się zasady, która mówi, że loft ogranicza ściany i podziały, warto w łazience postawić otwarte regały, metalowe lub łączące ten materiał z drewnem. To samo tyczy się szafki pod umywalkę: nie warto wybierać modelu zabudowanego, ale lepiej postawić na umywalkę wolnostojącą, którą umieścisz na drewnianym meblu.
Chociaż loftowy styl stawia na użyteczność ponad ozdobnością, warto zastanowić się również nad pasującymi dekoracjami. Industrial akceptuje niewiele ozdób, ale za to kocha rośliny! Świetnie pasują do dużych i małych łazienek, ocieplając szare, surowe wnętrza.

Jak widzisz, nawet niewielka łazienka może zostać urządzona w surowym loftowym lub industrialnym charakterze. Jeżeli wybierzesz odpowiednie materiały, pasujące wyposażenie oraz dodatki w odpowiednim stylu z łatwością zaaranżujesz pomieszczenie w duchu starej, lecz nowoczesnej fabryki, nawet na kilku metrach kwadratowych. Twoja wymarzona łazienka w stylu loft stanie się rzeczywistością!

Nasze bestsellery