Styl loftowy

Ilość aktywnych filtrów:
Filtruj

Wyświetlanie 1–25 z 339 wyników

Styl loftowy

Współczesna aranżacja wnętrz operuje wieloma stylami o zróżnicowanym charakterze: klasycznym, skandynawskim czy vintage. Jednym z największych hitów ostatnich lat jest jednak styl loftowy, nazywany także industrialnym. Skąd się wziął? Styl loftowy wywodzi się z Nowego Jorku lat 60. XX wieku. W tym czasie środowisko artystyczne, ze względu na niskie koszta wynajmu, zaczęło wynajmować opuszczone fabryki i magazyny znajdujące się w centrum miasta. Pofabryczne pomieszczenia przekształcały się w pracownie artystyczne oraz przestronne mieszkania o industrialnym charakterze. Z czasem loftowy styl zaczął osiągać coraz większą popularność i wkroczył do zwykłych budynków mieszkalnych.

Ze względu na rozwój stylu industrialnego wprowadzono podział. Wyróżniamy tak zwany hard loft, czyli mieszkania powstałe w faktycznych, poprzemysłowych przestrzeniach. Ich cechą szczególną są często pojawiające się antresole, których budowę umożliwiają bardzo wysokie sufity. Z drugiej strony mamy soft loft, gdzie mieszkania w zwykłych blokach lub apartamentowcach są odpowiednio stylizowane na to, aby sprawiać wrażenie industrialnej przestrzeni.

Cechy stylu industrialnego

Wiemy już, jakie są korzenie loftu. Teraz przyjrzyjmy się jego cechom wyróżniającym. Przede wszystkim, w lofcie istotna jest otwarta przestrzeń. Rezygnuje z niepotrzebnych ścianek działowych, pozostawiając jedynie te najpotrzebniejsze. Podział na poszczególne strefy w mieszkaniu jest umowny, zazwyczaj wyodrębniony za pomocą mebli. Duże przestrzenie wymagają odpowiedniego oświetlenia. Dlatego też w loftowych aranżacjach pojawiają się wysokie okna, zazwyczaj odsłonięte, wpuszczające dużo światła. Oryginalnie miały zapewniać robotnikom dostęp do światła dziennego podczas wykonywanej pracy. Oczywiście, źródła sztucznego światła również są niezbędna. W loftowych wnętrzach najlepiej sprawdzą się nagie żarówki lub oświetlenie o charakterze przemysłowym.

Materiały wykorzystywane w industrialnych stylizacjach to metal, szkło i drewno, a najczęściej pojawiają się czerwone cegły oraz beton. Kolorystyka w stylu loft jest stonowana i opiera się na czerni, bieli, szarościach oraz naturalnych odcieniach takich jak brąz drewnianej podłogi lub rdzawy odcień cegieł.
Kolejną charakterystyczną cechą loftu jest pozostawienie na widoku elementów konstrukcyjnych, takich jak kable, rury, zbrojenia, instalacje elektryczne i hydrauliczne, filary i belki stropowe. Nadaje to wnętrzu surowego, pofabrycznego charakteru, a jednocześnie stanowi designerską ozdobę przestrzeni mieszkalnej.

Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?

Uwielbiasz industrialny klimat ale nie wiesz, jak wprowadzić go do zwykłego mieszkania? To nic trudnego! Wystarczy wprowadzić kilka rozwiązań aby Twoja przestrzeń przypominała pofabryczne wnętrze. Przede wszystkim, zdecyduj się na pokrycie ścian w stylu loft. Jeżeli nie masz możliwości odsłonięcia prawdziwych cegieł, możesz pokryć ścianę specjalną okładziną lub betonem architektonicznym. Na podłodze świetnie sprawdzą się olejowane deski. Lepiej nie decydować się na lakierowane drewno, gdyż zaburzyłoby surową estetykę wnętrza.

Kolejnym krokiem jest odpowiednie umeblowanie mieszkania. Przede wszystkim, elementy wyposażenia powinny być minimalistyczne i funkcjonalne. Loft nie pozwala na zbędne zagracanie przestrzeni! Świetnie sprawdzą się meble o prostej i surowej konstrukcji, takie jak otwarte regały, stoliki na metalowych nogach czy łóżka o stelażu z giętej rury.
Oświetlenie mieszkania w loftowym stylu powinno nawiązywać do fabrycznych korzeni tego stylu wnętrzarskiego. Dlatego też najlepiej zdecydować się na proste lampy w czarnych oprawach lub nagie żarówki. Doskonałym rozwiązaniem są lampy podwieszane. Co więcej, pozwalają umieścić źródła światła dokładnie w tych punktach, w których ich potrzebujesz. Dzięki temu za pomocą oświetlenia możesz wyznaczyć strefy w otwartej przestrzeni mieszkania.

Dekoracje i dodatki

Fabryczny styl wnętrz opiera się na minimalizmie i funkcjonalności. Czy znajdzie się w nim miejsce na dekoracje? Jak najbardziej! Pamiętaj jednak, że dodatki w loftowym stylu powinny być nie tylko designerskie, ale również praktyczne. Świetnie sprawdzają się metalowe zegary. Ich prosta forma nawiązuje do modeli znajdujących się na wieżach. O stronie praktycznej chyba nie musimy wspominać! Co powiesić na ścianach oprócz zegara? Tradycyjne obrazy raczej nie odnajdą się w industrialnej aranżacji. Lepiej zdecydować się na nowoczesną sztukę abstrakcyjną lub też obrazy wycięte laserowo ze stali. Doskonale podkreślą fabryczny charakter wnętrza. Jeżeli jednak jesteś zwolennikiem minimalizmu ścianę mieszkania możesz wykorzystać w bardziej pragmatyczny sposób: możesz powiesić na niej rower! Z pewnością jednoślad będzie pełnił funkcję bardzo wyjątkowej ozdoby.

Doskonałą ozdobą w industrialnych wnętrzach są również żywe rośliny. Ich zielona barwa świetnie przełamuje surowość przemysłowego stylu. Świetnie sprawdzają się nie tylko w otwartym salonie, ale także w łazience. Pamiętaj, aby wybierać proste osłonki i stojaki na kwiaty, najlepiej wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Kolorowe, ceramiczne doniczki nie sprawdzą się w loftowym pomieszczeniu!

Jak widzisz, nawet nieduże mieszkanie w bloku możesz zostać zaaranżować w surowym loftowym stylu. Jeżeli wybierzesz pasujące materiały, odpowiednie meble i dekoracje o industrialnym charakterze z łatwością zaaranżujesz mieszkanie w poprzemysłowym duchu!