Krzyże na ścianę

Nowości

Popularne filtry:

Ilość aktywnych filtrów:
Filtruj

Wyświetlanie 1–25 z 82 wyników

Krzyże na ścianę

Krzyż od wieków jest obecny w tradycyjnych polskich domach. To najbardziej rozpoznawalny znak wiary i tradycji chrześcijańskiej oraz symbol najwyższej miłości i cudu Zmartwychwstania. Krzyż przypomina także o cierpieniu i pokucie oraz o tajemnicy Męki Pańskiej. Katolicy wierzą, że ochroni ich dom od nieszczęścia oraz sprowadzi błogosławieństwo na mieszkańców. Zwykle zajmuje ważne, a zarazem łatwo dostrzegalne dla domowników miejsce. W życiu katolików symbol ten odgrywa bardzo ważną rolę oraz komunikuje gościom, że mają do czynienia z domem chrześcijan. Dlatego też krzyże na ścianę stanowią doskonały prezent z okazji chrztu, Pierwszej Komunii, bierzmowania, ślubu, czy innej uroczystości o charakterze religijnym. Podarowany dla kapłana po jego święceniach i prymicyjnej Mszy Świętej, stanie się pamiątką tego jakże ważnego wydarzenia w jego duchowym życiu.

Gdzie powiesić krzyż?

Krzyż do zawieszenia jest bardzo ważnym elementem wyposażenia domu dla niejednej osoby. Jest nie tylko deklaracją wiary i najprostszym Credo, ale także przypomina o sakramencie pokuty i pojednania. Wierzący często wykonują przed nim znak krzyża, jako symbol łączności z Bogiem. Papież, święty Jan Paweł II, mówił o tym symbolu w ten sposób: “Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz”. Dlatego też, chcąc wyeksponować ten znak wiary chrześcijańskiej, zwykle umieszczamy krzyże ścienne w widocznym miejscu, w centralnej części domu. Przestrzeń, w którym znajduje się krzyż stanowi świadectwo i dowód wiary, widoczny dla każdej wchodzącej do domu osoby. Może również stać się punktem spotkań, kultu religijnego i modlitwy zarówno codziennej, jak i tej w święta.

Krzyże nad drzwi

W większości domów krzyż, zazwyczaj łaciński, zwyczajowo wieszamy na środku, nad drzwiami wejściowymi do domu lub głównego pokoju. Na to miejsce wybierane są zwykle małe krzyże, charakteryzujące się prostą formą. Najpopularniejsze są te metalowe z przedstawieniem Chrystusa. Jednakże często dostrzec można także formy operujące samym symbolem krzyża, bez ukazanej na nim postaci Jezusa. Bez względu na to, w jakiej formie krzyż znajdzie się na ścianie, zawsze stanowić będzie świadectwo tożsamości chrześcijańskiej, pamięci Bożego miłosierdzia oraz obietnicy zbawienia w niebie.

Krzyże do domu

Nie sposób zapomnieć, że symbol ten obok funkcji religijnej pełni również praktyczną. Przyjmując księdza na wizycie duszpasterskiej, czyli tak zwanej kolędzie, wierny wraz z kapłanem zwraca się właśnie ku krzyżowi we wspólnej modlitwie. Dlatego też, obok kropidła i Biblii, jest niezbędnym elementem chrześcijańskiego domu. Znak ten pełni także funkcję dekoracyjną. To właśnie z tych powodów krzyże na ścianę są często wybieranymi przedmiotami jako prezent do nowego domu. Zawieszony w widocznym miejscu, jasno sygnalizuje przynależność do wspólnoty Kościoła oraz przywiązanie do wartości obdarowanej rodziny.

Nie tylko drewniany

W ostatnich latach krzyże drewniane, zwyczajowo wieszane na ścianach domów, coraz częściej zastępowane są przez formy wykonane z metalu. Doskonale pasują one do współczesnych wnętrz. Mimo, że sam symbol ma ponad 2000 lat, to jego wygląd może mieć może mieć wiele interpretacji artystycznych, dlatego w naszej kolekcji znajdziesz także nowoczesny krzyż. Ciekawym rozwiązaniem są także metalowe obrazy w formie ikon. Zawieszone na ścianie obok krzyża, stworzą miejsce kontemplacji i religijnej zadumy w domowym zaciszu. Postawione obok świeczniki dopełnią przestrzeń przeznaczoną do wspólnej, rodzinnej modlitwy.