Krzyże na ścianę

Filtruj

Wyświetlanie 1–25 z 54 wyników

Krzyże na ścianę

Krzyż od wieków jest obecny w tradycyjnych polskich domach jako najbardziej rozpoznawalny symbol chrześcijaństwa. Katolicy wierzą, że ochroni ich dom od nieszczęścia oraz sprowadzi błogosławienie na mieszkańców. Zwykle zajmuje ważne, a zarazem łatwo dostrzegalne dla domowników miejsce. W życiu katolików symbol ten nie tylko odgrywa bardzo ważną rolę, ale także komunikuje gościom, że mają do czynienia z domem chrześcijan. Dlatego też krzyże na ścianę stanowią doskonały prezent z okazji chrztu, Pierwszej Komunii, bierzmowania, ślubu, czy innej uroczystości o charakterze religijnym.

Gdzie powiesić krzyż?

Krzyż do zawieszenia jest bardzo ważnym elementem wyposażenia domu dla niejednej osoby. Dlatego, chcąc wyeksponować we wnętrzu ten symbol wiary chrześcijańskiej, zwykle umieszczamy krzyże ścienne w widocznym miejscu, w centralnej części domu. Przestrzeń, w którym znajduje się krzyż stanowi dowód wiary, widoczny dla każdej wchodzącej do domu osoby. Może również stać się punktem spotkań i modlitwy całej rodziny.

Krzyże nad drzwi

W większości domów krzyż, zazwyczaj łaciński, zwyczajowo wieszamy na środku, nad drzwiami wejściowymi do domu lub głównego pokoju. Na to miejsce wybierane są zwykle krzyże w mniejszych rozmiarach i charakteryzujące się prostą formą. Najpopularniejsze są przedstawienia figuratywne, jednakże często dostrzec można także formy operujące samym symbolem krzyża, bez ukazanej na nim postaci Chrystusa.

Krzyże do domu

Nie sposób zapomnieć, że symbol ten obok funkcji religijnej pełni również praktyczną. Przyjmując księdza na kolędzie, wierny wraz z kapłanem zwraca się właśnie ku krzyżowi we wspólnej modlitwie. Znak ten pełni także funkcję dekoracyjną. To właśnie z tych powodów krzyże na ścianę są często wybieranymi przedmiotami jako prezent do nowego domu. Zawieszony w widocznym miejscu, jasno sygnalizuje przynależność do wspólnoty Kościoła oraz przywiązanie do wartości obdarowanej rodziny.

Nie tylko drewniany

W ostatnich latach krzyże drewniane, zwyczajowo wieszane na ścianach domów, coraz częściej zastępowane są przez formy wykonane z metalu, doskonale pasujące do współczesny wnętrz. Ciekawym rozwiązaniem są także metalowe obrazy w formie ikon. Zawieszone na ścianie obok krzyża, stworzą miejsce kontemplacji i religijnej zadumy w domowym zaciszu. Postawione obok świeczniki dopełnią przestrzeń przeznaczoną do wspólnej, rodzinnej modlitwy.